21. yüzyılda kök hücrenin yeri


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokulu, Tıp Fakültesi ve Onkim Kök Hücre Teknolojileri işbirliği ile “21. Yüzyılda Tıpta Kök Hücrenin Yeri” konulu konferans düzenlendi.
 

Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta, Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı tarafından nano teknoloji, kök hücre ve gen çalışmalarının 21. yüzyıldaki önemi anlatıldı. Konferansa, Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Özdemir, Salık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Binnur Meriçli Yapıcı, çok sayıda mülki amir ve sağlık çalışanı katıldı.
 

Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı, “Nano teknoloji, kök hücre ve gen çalışmalarının 21. asrın önemli konuları. Teknolojideki ve bilimdeki gelişme çok hızlı ilerliyor. Kök hücreler hayatımızı tehdit eden pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Kordon kanından elde edilen kök hücre ile diğer erişkinlerden alınan kök hücreler arasında farklar var. Kordon kanından elde edilen kök hücre basit ve ağrısız bir şekilde elde edilebiliyor. Kişiye zarar vermiyor. Biyolojik olarak genç olması önemli. Çevre faktörlerinden etkilenmediği için dezenformasyona uğramamış olması da çok önemli. Bundan dolayı kök hücreyi kordon kanından elde etmek de fayda var. Çok yakın bir tarihe kadar kök hücre, otizm, tip 1 diyabet, işitme kaybı olan çocukların tedavisinde kullanılacak. 80 hastalıkta kök hücre tedavisi araştırılıyor. Şeker, kalp rahatsızlıkları, Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklılarının tedavisinde de kullanılacak” dedi.
 

http://canakkalehedef.com/21-yuzyilda-kok-hucrenin-yeri.html