GÖBEK KORDONU

Kordon kanıyla göbek kordonu arasında ne fark var?

Kordon kanından elde edilen kök hücreler lösemi, talasemi gibi kan hastalıklarında kullanım imkanı bulurken, göbek kordonundaki kök hücreler doku reddi hastalığı (GvHD-Graft versus host hastalığı) gibi hastalıklarda kullanım imkanı bulmaktadır.

Göbek kordonumdaki kök hücreleri hangi hastalıklarda kullanabilirim?

Kemik, kıkırdak, yağ dokusu, sinir ve bağ dokusu gibi mezenkim hücrelerinden gelişmiş doku ve organların zarar görmesi sonucu oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Organ nakillerinde vücudun yeni organı reddetmemesi için kullanımı FDA dahil tüm kurumlarca onaylanmıştır. Bunun yanı sıra, serebral palsi, otizm, çocuklardaki işitme kaybı, Tip-I diyabet ayrıca Parkinson gibi sinir sistemi harabiyeti; MS (multiple skleroz), romatoid artirit, osteogenesis imperfekta gibi oto-immün hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği düşünülmüş ve bunu araştırmak için yurt içi ve yurt dışında onaylı birçok klinik araştırma çalışmaları yapılmaktadır.

Göbek kordonu nasıl toplanır?

Bebek doğduktan sonra göbek kordonu kesilir, bebek anneden ayrılır. Göbek kordonu klemplendikten sonra 10-14 cm uzunluğunda göbek kordonu kesilmeli ve teslim edilen özel solüsyon içerisine konulmalıdır.

Göbek kordonu toplanırken bebeğe ya da anneye bir zararı olur mu?

Göbek kordonu toplama işlemi bebek anneden ayrıldıktan sonra gerçekleştirildiğinden dolayı toplama işleminin anneye ya da bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Göbek kordonu kök hücreleri çoğaltılabilir mi?

Göbek kordonu kök hücreleri kordon kanı kök hücrelerinden farklı olarak çoğaltılabilme özelliğine sahiptirler.

Göbek kordonu kök hücreleri ne kadar süre ile saklanır?

Özel bir yöntemle izolasyonu gerçekles¸tirilen göbek kordonu kök hücreleri kalite kontrol testleri tamamlandıktan sonra, ailenin aksi bir beyanı olmadıgˆı sürece -196°C sıvı azot tanklarında yıllar boyunca saklanır.

Göbek kordonu kök hücrelerine ihtiyaç duyduğumda ne yapmalıyım?

Göbek kordonu kök hücrelerine ihtiyaç duyduğunuzda ilk yapmanız gereken, en kısa süre içerisinde ONKİM’i mail ya da telefon yolu ile bilgilendirmektir. Yapacağınız bilgilendirme bankanın gerekli hazırlıkları yapması açısından oldukça önemlidir. Çünkü göbek kordonu kök hücrelerinin çoğaltma işlemi için en az bir aylık süreye ihtiyaç vardır. Firma yetkilileri sizlere hemen detaylı bilgilendirmeyi yapacak ve tedavinin görüleceği klinik ya da hastaneye kordon kanı uygun koşullarda transfer edilecektir.