GMP Standardı Nedir, Neden Gereklidir?

GMP (Good Manufacturing Process) Yani Türkçe anlamı ile İyi  Üretim  Uygulamaları demektir.

İnsan sağlığı için üretilen  her ürünün, üretiminin her aşamasında ve uygulamasında  yüksek kalite seviyesine sahip olması gereklidir. Ürünün iç ve dış kaynaklardan kirlenme olasılığını önlemek veya azaltmak amacıyla alınacak koruyucu önlemleri içerir. Daha önce tavsiye kararı olarak başlayan, son yıllarda ise  ABD ve Avrupa Birliği (AB) üyeleri tarafından uygulanması  zorunlu kılınan kararlara göre, her türlü Gıda ve Sağlık ürünlerinin GMP koşulları altında üretimlerinin yapılması gerektiği bildirilmiştir. Ülkemizde Sağlık bakanlığı tarafından bu kurallar bütünü resmi olarak kabul edilmiş ve uygulanması zorunlu kılınmıştır.

ONKİM’de kordon kanı ve kordon dokusunun saklanması ve çalışılması için gerekli son sistemlere sahip GMP laboratuvarları mevcuttur.

Ruhsat ve Sertifikaları: ONKİM Kök Hücre Teknolojileri, kordon kanı, göbek kordonu saklanması ve kordondan mezenkimal kök hücre üretilmesi için TC Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmıştır. Düzenli olarak Bakanlık tarafından denetlenmektedir. Ayrıca ISO9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip ONKİM’de bebeğinizin kordon kanı ve göbek kordonu güvence altındadır.


Açıklık: Dilediğiniz zaman ONKİM çalışanlarıyla irtibata geçebilir, Kök Hücre Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

ONKİM’i Seçtiğiniz Zaman…

  1. ONKİM'i arayarak gerekli bilgileri alacaksınız, kordon kanı ve kordon dokusu için tek bir kit size doğumunuzdan önce ulaştırılacaktır.
  2. Doğumunuz akabinde ekibimiz kitinizi teslim alarak derhal GMP laboratuvarımıza çalışılmak üzere getirecektir.
  3. Laboratuvar ekibimiz kordonunuzu bekletmeden çalışmaya alacak elde edilen ürünler -1960 C sıvı azot tankında uzun yıllar saklanmak üzere güvenceye alınacaktır.