FİBROBLAST

Fibroblast Üretimi için T.C. Sağlık Bakanlığı denetimleri tamamlanmış, çalışma izin belgesi alınmıştır. ONKİM KÖK HÜCRE TEKNOLOJİLERİ tarafından Fibroblast Üretimi yapılmaktadır.

FİBROBLAST: GENÇLİK İKSİRİ

Fibroblast Nedir?

Fibroblast, bağ dokunun temel hücresi olup şekli yassı uzun ve ovaldir.1-2 çekirdekli olabilir, sitoplazması uzantılıldır ve her hücre gibi organizmada çok önemli görevleri vardır. Bunlar içinde en önemlisi hücrelerin içinde bulunduğu yapıyı oluşturmaktır. Şöyle ki, cilde parlaklığı, yumuşaklığı ve esnekliği veren hücreler arası bu yapı kollajen ve elastin maddesinden oluşmaktadır. Fibroblastların görevi ise, cilt için son derece önemli olan bu maddeleri üretmektir. Fibroblastın bir başka önemli görevi de, ciltte bir yaralanma olduğunda organizmanın yarayı tedavi eden sistemini harekete geçirmektir.

Fibroblast Kültür Tedavisinin Avantajları Nedir?

Ortalama ömrün uzaması sebebiyle insanlar ileri yaşlarda da genç ve dinamik görünmek isterler. Beslenme dahil yaşam kalitesindeki iyileşme bunu bir dereceye kadar sağlamaktadır. Ancak dermokozmetik bilimindeki aşamalar çok daha farklı, mucize denecek kadar ciltte iyileşme göstermektedir. Hatta öyle ki insanların yaşları dış görünüşleriyle tahmin edilemez oldu. Bunu sağlayan, cildi sağlıklı tutan birçok yöntem vardır.

Bunlar:
Fibroblast Uygulaması
Normal deri bakımı
Peeling
Dolgu
Lazer
PRP (Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma)
Mezoterapi

Biz ONKİM Kök Hücre Merkezi olarak olarak yukarıdaki alternatiflerden fibroblast üretimine başladık. Fibroblast hücrelerini GMP (Good Manufacturing Practice-İyi Üretim Uygulamaları) laboratuvarımızda geliştirilen ve TC Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenerek onaylanan bir yöntemle üretmekteyiz. ONKİM deri biyopsisinden fibroblast üretilmesi için TC Sağlık Bakanlığı tarafından çalışma izin belgesi alınmıştır.

Fibroblast Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Zaman içinde organizmadaki fibroblastlar kollajen ve elastin üretme yeteneğini kaybeder. Özellikle cildin güneş gören kısmındaki fibroblastlar güneş ışığındaki radyoaktivite gibi etkilerle bozulur ve zaman içinde sayıları azalır. Sonuçta cildin diriliği kaybolur, çöker, sarkar ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için cilde görevini doğru yapan fibroblast vermek gerekir. Fibroblastlar bir başka kişiden alınacak olursa organizma bu hücreleri yabancı olarak algılayacak ve kurtulmaya çalışacaktır. Doğal olarak kişinin kendinden alınan fibroblast hücrelerini vermek en doğru çözümdür.

Fibroblast uygulaması şu şekilde olmaktadır: Cildin güneş görmeyen kısmından örneğin kulak arkasından mercimek büyüklüğünde (3-4 mm) ve estetiği bozmayacak bir şekilde küçük bir parça alınır. Bu fibroblastlar TC Sağlık Bakanlığı'nın onayladığı bir laboratuvara gönderilir. Ayrıca kişinin kendisinden alınan kandan serumu ayrıştırılarak kültür ortamına konulur. Kültür sonucunda (4-6 hafta içinde) fibroblastlar yeterince çoğaltılır. Çoğaltılmış fibroblastlar hastanın hekimine gönderilir ve hekim vücudun gerekli yerlerine çok ince bir iğne ile enjekte eder. Bu tedavi belli aralıklarla 2-3 seans yapılmaktadır. Her bir seansta 1-2 ml fibroblast verilir. Geri kalanı dondurularak laboratuvarda saklanır.

Fibroblast Hücre Tedavisinin Kullanıldığı Alanlar Nedir?

Estetikte (dudak dolgunlaştırma, nazolabial oluklar, dudak üstü sigara çizgileri, çukurluklar), kırışık giderme amaçlı uygulamalarda, cilt çatlaklarında (strech mark) kaza ya da doğumda meydana gelen doku kayıplarında, kronik ülserlere bağlı kapanmayan yaralarda, sivilce izlerinde, suçiçeği izlerinde, diş hekimliğinde periodontolojik uygulamalarda ve kellik tedavisi gibi birçok alanda Avrupa ve Amerika'da kullanılan tedavi yöntemidir.

25 yaşından sonra her insanda fibroblast hücreleri azalmaya başlar, kırışıklık ve sarkmalar meydana gelir. Cilde enjekte edilen genç ve taze fibroblast hücreleri uygulandıkları bölgede faaliyete geçerek kollajen ve elastin üretimi yaparlar. Ciltte kuvvetli bir anti-aging aktivite yani yaşlanmayı önleme etkisi göstererek cildi sıkılaştırıp gençleştirirler.

Nasıl Uygulanır?

Laboratuvar, yeterince fibroblast ürettiğinden emin olduktan sonra kişinin hekimini arar. Mercimek büyüklüğünde bir deri parçasından hemen hemen 5-10 ml fibroblast üretilmiştir ve bunun her 1 ml'sinde 10 milyon civarı fibroblast vardır. Tedavi için 1-2 ml yeterlidir. Bu tedavi 3-6 hafta aralıklarla 3 kez tekrarlanır. Tedavi aralarında elde edilmiş fibroblastlar özel bir teknikle dondurulup sıvı azotta -196oC'de saklanır. Ancak her hekimin bu klasik uygulama dışında geliştirdiği yöntemler olabilir ve mutlaka hekimin uyguladığı yöntem en iyi yöntemdir.

Etkisi Ne Zaman Görülür?

Enjeksiyondan hemen sonra etkisini beklemek yanlıştır. Hücreler yerleşecek, elastin ve kollajen üretmeye başlayacak ve cilt yavaş yavaş diriliğini kazanacaktır. Kısaca 2. enjeksiyondan sonra iyileşme fark edilmeye başlar 4-6 haftadan sonra da belirginleşir.

Ciltteki İyileşme Ne Kadar Sürer?

2. enjeksiyondan sonra sonuçlar belirginleşmeye başlar ve yerleştirilmiş fibroblastlar en az 4-5 yıl görevini yapar ve cilt genç kalır. Artan fibroblastlar yeterli sayıda ise laboratuvarda saklandığında 4-5 yıl sonra tekrar aynı işlem uygulanabilir.

Tedavinin Zararı Var Mı?

Kişiye kendi dokusundan üretilmiş fibroblast hücreleri verildiği için ciddi bir yan etki olmaz. Sadece geçici olarak yüzde şişlik, enjeksiyon yerinde morluk ve kızarıklık görülebilir. Gebelik sırasında kullanılıp kullanılmayacağını tam olarak bilmiyoruz. Bu konuda yapılmış ciddi bir çalışma olmadığından biz kurum olarak önermiyoruz, ancak yine en doğrusunu hekiminiz bilecektir. Ayrıca kişi malign bir hastalık nedeniyle ilaç tedavisi almış ise bu yöntem uygulanmamaktadır.